Ambitiøs Salgskonsulent til Henrik Wessel på Amager
Er du effektiv og resultatsøgende?
Vi har brug for en målrettet og charmerende salgskonsulent til vores salgsafdeling på Amager.
Har du erfaring fra lignende job eller anden branchekendskab hører vi gerne fra dig.
Du vil indgå i et team, der fælles har ansvaret for køb og salg af nye og brugte biler. Og skal være indstillet på at arbejdstiden er til kl. 17:30 på hverdage og weekend arbejde hver anden søndag.
Dine arbejdsopgaver er:
- Daglig trimning af butik og biler
- Kundekontakt. Personlig, telefonisk og digital
Rådgivning om
- Finansiering
- Leasing
- Serviceaftaler
- Forsikring
- Tilbehør
Køb og salg af nye og brugte biler
- Opsøgende salg, herunder gensalg
- At leverer optimal kundetilfredshed
Vores forventninger til dig
- Du er glad og smilende, og trives i en ikke altid forudsigelig hverdag.
- Du er målrettet og problemløsende. Og tager ansvar for at opnå vores fastsatte mål.
- Du er passioneret omkring biler.
- Har du kendskab til salg af nye og / eller brugte biler, er det en fordel, men ikke et krav.
- Du har et udpræget godt købmandskab.
- Du vægter kundetilfredshed højt.
Arbejdssted: Englandsvej 397, 2770 Kastrup
Løn: Efter kvalifikationer, med provisionsordning.
Tiltrædelse: Hurtigst muligt. Vi holder løbende samtaler.
Vil du vide mere, så kontakt Jan Holgersen på tlf.: 22 45 27 83 eller jaho@henrikwessel.dk
Ansøgning / CV sendes til: jaho@henrikwessel.dk
Vi glæder os til at høre fra dig!
Om Henrik Wessel AS
Henrik Wessel AS, Københavns stærkeste forhandler
Henrik Wessel AS er et firma som strækker sig mere end 40 år tilbage i tiden og som blev stiftet helt tilbage i 1976.
Firmaet blev i sin tid stiftet af Peter Lindal, og blev senere, i 1998, overtaget i et naturligt generationsskifte af Henrik Wessel. I januar 2011 har Henrik Wessel AS føjet Peugeot i Kgs. Lyngby til porteføljen.
Henrik Wessel AS var indtil 2019 autoriseret MONO Peugeot forhandler af personbiler og varebiler med tilhørende autoriseret service og skadescentre.
I 2019 tilføjede koncernen endnu et mærke og blev således autoriseret Opel forhandler i Kgs. Lyngby. I 2020 kom Opel også til Amager og kan nu tilbyde autoriseret salg og service af Opel i begge butikker. Siden hen er rækken af mærker udvidet til også at omfatte Alfa Romeo, Navor og Jeep. Sidste nye bilmærke er Leapmotor som vi med stor glæde har taget til os.
Virksomheden er i dag beliggende 2 steder i Storkøbenhavn. Begge er strategisk placeret så de dækker fra Dragør i syd, tværs gennem København, over Kgs. Lyngby til Rungsted i nord. Forretningerne ligger strategisk og logisk placeret i vækstområderne Tårnby / Ørestaden på Amager samt centralt ved motorvejen og Klampenborgvej / Jægersborgvej - Firskovvej i Kgs. Lyngby.
Vores Pay-Off er et officielt registreret varemærke ® som gælder for alle vores ansatte, vores måde at være på, tonen og den måde, hvorpå vi agerer i vores butikker; der lyder "Passionate People"®.
Netop engagement, anciennitet, kvalitet samt kundeservice er en del af vores bærende kultur. Det er vores DNA samt hele omdrejningspunktet for vores forretningsfilosofi. Vi VIL levere et "10"'tal hver gang.
Du kan se vores privatlivspolitik i forbindelse med rekruttering på vores hjemmeside: www.henrikwessel.dk/om-os/stillinger