Europas største autoauktionshus søger Danmarks bedste elev til BCA Auto Auktion i Vejle
Vil du lære at styre rigtige bilauktioner, og blive den, som både kunder og kollegaer lytter til, når hammeren falder? Har du lyst til at lære et speciale fra bunden i en international virksomhed, hvor tempoet er højt, hverdagen varieret, og hvor du ikke bare sidder på skolebænken?
Hos BCA søger vi lige nu en elev (eller voksenelev) til vores auktionsteam, Auction Management, som har lyst til at lære alt om internationale bilauktioner og blive en del af et stærkt hold. Du behøver ikke kunne det hele på forhånd, det lærer vi dig. Det vigtigste er, at du er nysgerrig, struktureret og klar på at tage ansvar.
Tidligere elev, i dag fuldtidsmedarbejder hos BCA.
"At være elev hos BCA har været en rigtig god og lærerig oplevelse, hvor jeg hurtigt har fået ansvar og haft en stejl læringskurve i en dynamisk branche. Det har efterfølgende ført til en fast rolle, hvor jeg i dag arbejder med pris- og markedsvurderinger samt kundedialog og fortsat udvikler mig i takt med forretningen"
Hvad går jobbet ud på?
Som elev i Auction Management bliver du en central del af det team, der driver vores bilauktioner, fra forberedelse til selve auktionen og dialogen med kunderne bagefter.
Du bliver lært grundigt op og får mere ansvar i takt med, at du bliver dygtigere. Målet er, at du på sigt selv kan stå i spidsen for auktionerne, som auktionarius.
Du kommer bl.a. til at arbejde med at:
- Oprette biler til auktion (manuelt og via Excel)
- Sikre høj datakvalitet og korrekt information
- Deltage i og afvikle auktioner.
- Kommunikere med sælgere og kunder før, under og efter auktionen
- Løse ad hoc‑opgaver, der får det hele til at spille
- Styre auktionen live som auktionarius – på engelsk
Du arbejder med alt fra almindelige hverdagsbiler til special- og Premium biler, og får dermed et stærkt branchekendskab.
Hvem er du?
Vi leder ikke efter den færdiguddannede ekspert – men efter den rigtige elev.
Du passer godt ind, hvis du:
- Har interesse for biler (personligt eller fagligt)
- Er struktureret og detaljeorienteret
- Trives med faste processer og høj kvalitet
- Er tryg ved at tale med kunder på mail og telefon
- Har mod på at lære at auktionere på engelsk
- Bevarer overblikket, også når tempoet er højt
- Er stabil, nysgerrig og en god holdspiller
Din motivation og dit drive er vigtigere end din baggrund.
Hvad kan du glæde dig til?
- En elevplads i en international og markedsledende virksomhed
- Grundig oplæring og et klart læringsforløb
- Et uformelt team med humor og stærkt sammenhold
- Stor faglig og personlig udvikling
- Pension og sundhedsordning
- God kantineordning og moderne faciliteter
- Sociale aktiviteter og kollegaer, der løfter hinanden
Ny fuldtidsansat hos BCA - Auctioneer / Coordinator.
”Jeg har får en virkelig god start i teamet – man bliver taget varmt imod og hurtigt en del af fællesskabet. Selvom jobbet kunne være udfordrende i starten, er kollegerne fantastiske til at hjælpe og lære fra sig.
Der er en super god stemning på tværs af hele huset, og sammenholdet er helt i top – det betyder rigtig meget”
Hvem er BCA?
BCA er Europas største bilauktionshus – og det er vi stolte af. Med over 40 års erfaring i den danske brugtbilsbranche har vi ikke bare et solidt greb om markedet – vi ved også, hvordan man skaber en god oplevelse for vores kunder, hver eneste gang.
I Danmark holder vi til på Auktionsvej 8 i Vejle, hvor omkring 110 kollegaer har deres daglige gang. Derudover har vi et stærkt internationalt netværk med kollegaer i de fleste europæiske lande.
Hos os får du ikke bare et job – du bliver en del af en kultur, hvor humor, ordentlighed og handlekraft går hånd i hånd. Vi har travlt, men vi sørger også for at have det sjovt undervejs.
Vi holder samtaler løbende – så vent ikke for længe med at sende din ansøgning.
Har du spørgsmål til stillingen eller til BCA? Så ring til vores Coordinator, Vicki på 22 84 22 85 eller til vores Senior Coordinator, Martin Nielsen, på 22 74 60 40.
Vi glæder os til at lære dig at kende!