Bliv salgskonsulent i vores nye og store bilhus hos Ejner Hessel i Køge
Vil du være med helt fra starten, når vi åbner en helt ny afdeling i Køge?
Vi etablerer en stor, moderne afdeling, der bliver ny lokation for værksted og salg af Renault person- og varebiler, XPENG, samt vores brugtbilskoncept Hessel Selected – og vi søger nu stærke salgskonsulenter til både Renault og Hessel Selected med forventet opstart den 1. august 2026.
Her får du mulighed for at blive en del af et nyt bilhus i absolut topklasse, hvor ambitionerne er høje, rammerne er moderne, og kunderejsen er i centrum fra dag ét.
Om jobbet
Som salgskonsulent i Køge bliver du en nøglespiller i opbygningen af en helt ny afdeling i Ejner Hessel-regi. Du får en unik chance for at være med fra begyndelsen, hvor kultur, kunderejse og resultater skabes i fællesskab. Uanset om du arbejder med Renaults brede modelprogram eller Hessel Selecteds kvalitetsbrugte biler, bliver din opgave at skabe stærke relationer og sikre en førsteklasses kundeoplevelse. Vi søger både til Renault og Hessel Selected, og vi matcher endeligt stillingerne ud fra erfaring, profil og motivation. Du er meget velkommen til at angive din præference i ansøgningen.
Du får:
- En central rolle i et helt nyt og moderne bilhus
- Mulighed for at præge både arbejdsgange, kultur og kundeoplevelse
- Tæt samarbejde med et stærkt landsdækkende salgsnetværk
- En hverdag med både selvstændighed og høj grad af sparring
Hvem er du?
Vi forestiller os, at du:
- Har erfaring med salg – gerne fra bilbranchen, men ikke et krav
- Er udadvendt, energisk og trives i dialog med kunder
- Er målrettet og god til at følge op på leads og muligheder
- Arbejder struktureret og tager ansvar for din egen succes
- Motiveres af opsøgende salg og stærke resultater
- Har lyst til at være en del af et nyt team, der skal bygges op fra bunden
Det er en fordel, hvis du kender lokalområdet omkring Køge og har netværk i området.
Vi tilbyder
- En sjælden mulighed for at blive en del af åbningen af et helt nyt, stort bilhus i Køge
- Salg af enten Renault eller Hessel Selected – afhængigt af match og interesse
- Et topmoderne showroom med stærke brands og høj aktivitet
- En plads i Danmarks største bilforhandlerkæde med cirka 2000 kolleger fordelt på 37 afdelinger
- Gode ansættelsesvilkår, sundhedssikring, personalegoder og stærke udviklingsmuligheder
Er du vores nye kollega?
Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte salgschef for Renault personbiler Peter Kristensen på tlf. 41 74 55 37 og/ eller salgschef for Hessel Selected Henrik Mellgaard på tlf. 23 47 73 71.
Vi indkalder løbende til samtaler og glæder os til at finde de helt rette kollegaer til vores nye afdeling i Køge!
Vi glæder os til at høre far dig!
Om Ejner Hessel A/S
Det familieejede Ejner Hessel A/S, der har hovedkontor i Brande, er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, XPENG, Renault, Dacia, Ford og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i både Jylland og på Sjælland og er i dag landsdækkende. Desuden ejer Ejner Hessel-koncernen også Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark i Vejle. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.900 medarbejdere og omsatte i 2025 for 10,5 mia. kr.